CUNDAYI KEŞFET

Yel Değirmeni’ni, Taksiyarhis Kilisesi’ni, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nı, Agois Yannis Kilisesi’ni elbette gezeceksiniz. Biz birkaç ‘sakin’ ipucu vermeye çalışacağız.

Ayvalık’a iki köprüyle bağlı olsa da Cunda hala bir adadır ve ada ruhunu taşır. Burada insan dinler. Havayı, kumruları, cırcır böceklerini, balıkları ve kendini. Adalarda boşuna acele edilmez, keyif olmadan bir iş yapılmaz. Adalara gelen şehirliler işlerin yavaşlığından şikayet eder. Tembellik sandıkları şey yaşama sevincidir. Adalı çocuk çombalak Patriça’da denize girip piknik yapmayı paraya tercih eder.

Taş Kahve’de aylak aylak takılabilirsiniz. Bakınmak bile eğlencelidir. Taş Kahve kalabalıksa sahilde, en sonda Kooperatif var, orası da güzeldir. İyi kahve içmek isterseniz çarşıda alternatif mekanlar bulabilirsiniz. Yemek için çok fazla seçenek mevcut. Biraz araştırma ve soruşturmayla en iyilerini bulmak kolay.

Patriça Koyu’nda deniz her yerde güzel. Bir sürü de plaj işletmesi var. Koyun en ucuna doğru ilerlerseniz daha sakin mekanlar ve daha güzel yemek bulacaksınız. Sokakların hepsi birbirinden güzel, birbirinden sürprizli. Şehirlerde birbirinin aynısı betonlardan sonra gözlere çok iyi gelir. Cunda’ya gelmişken mutlaka serin avlularda oturun, hiçbir yere geç kalmadan keyif çatın, ada ruhunu yaşayın.

Cumartesi sabahları Cunda pazarı kuruluyor. Küçük ve çok tatlı bir pazardır. Güzel zeytin, iyi peynir, badem, ceviz alıp evinize götürürseniz sonra da mutlu olursunuz. Daha büyük pazar için Ayvalık’a!

Cundalılar ‘taaa Ayvalık’ dese de aldırmayın. Hemen şurası, mutlaka Ayvalık’ta da vakit geçirin. Gece yarısına kadar dolmuş-tekne var. Ayvalık her beyaz yakalının yerleşmeyi hayal ettiği Ege kasabasıdır. Geçmiş güzel günlerimiz burada hala yaşanmaktadır. İnsanlar pırıl pırıl, sokaklar neşelidir. Yemekler, içmekler, kahveler, koruk- karadut suları genel olarak müthiştir. Şeytan’ın Kahvesi’nin koruk suyu Camlı Kahve’ninkinden daha iyidir. Buna karşılık Camlı Kahve’nin yanındaki Mor Salkım’da çok iyi yemek vardır. Sonradan kasabalıların açtığı kafelere de mutlaka uğrayın. Hem iyi yemek ve kahve bulabilirsiniz hem de güzel ve samimi mekanlar. Gelmişken çarşıdaki İmren Pastanesi’ni atlamayın, bütün tatlıları çok iyi. Hele de supangle. Çocukluğunuzdan beri bu kadar iyisini yememişsinizdir.

CUNDAYI KEŞFET
+90 542 440 20 51